Smysly
Nejdůležitějším smyslem pro vlka je čích, poté sluch a až na třetím místě je zrak.
Čich
Čich je pro vlka nepostradatelný. Slouží mu k vystopování kořisti, ostatních členů smečky a k odhalení nepřátel. Vlci mají navíc velké množství pachových žláz. Je to jakási vizitka každého jedince. Čichová tkáň vlka zabírá plochu 14X větší než u člověka a obsahuje asi 200mil smyslových buněk. Člověk jich má v porovnání asi 40X míň. Když jsou dobré povětrnostní podmínky, dokáže vlk odhalit kořist až na vzdálenost 3km.
Sluch
Ušní boltce jsou ovládány pomocí 17 svalů, mohou tak snadno zachycovat a zaměřovat zdroj zvuku. Slyší téměř až na vzdálenost 6 mil v lese a 10 mil v otevřené krajině. Mohou slyšet zvuky až do kmitočtu 25kHz (limit lidského ucha je 20kHz). Udává se taky, že vlčí sluch je někdy lepší než psí.
Zrak
Vlci mají velmi ostrý zrak, ale narozdíl od člověka nevidí v celém barevném spektru. Což je, ale velká výhoda za šera. Stejně jako většina dravců mají vlci oči posazené do přední části hlavy. Jejich zorné pole okolo 180°. Velká část živočichů, kterým se ale živí má zorné pole podstatně větší. Někdy až 300°. Jsou tedy proto často v nevýhodě.